Rodzinna Winnych

Ałbena Grabowska doskonale wie jak poruszyć czułą nutę w duszach swoich czytelników. Wie jak pisać, aby trafić do najbardziej opornych czytelników, którzy nie lubią zagłębiać się w powieści historyczne, obyczajowe. Co więcej, jest to autorka o wielu talentach, ponieważ nie tylko pisze, ale jest na stałe kierownikiem Zakładu Partofizjologii i Elektroencefalografii w szpitalu dziecięcym w Dziekanowie Leśnym. Zgodnie ze swoją specjalizacją napisała już nawet książki odnoszące się do tematyki padaczki. Jednak czytelnicy znają ją jednak w głównej mierze z trylogii opowiadającej o rodzinie Winnych.

Tom pierwszy

Stulecie Winnych. Tom 1. Ci, którzy przeżyli” opowiada nam o początkach, kiedy to w 1914 roku na świat przychodzą bliźniaczki Anna i Maria. W dniu w którym rodzą się dziewczynki całą rodzinę dotyka ogromna tragedia – podczas porodu umiera mama bliźniaczek. Dla ojca Anny i Marii jest to ogromny cios, jednak musi on się wziąć w garść, ponieważ ma jednak dla kogo żyć. Już po kilku miesiącach młody ojciec musi mierzyć się z kolejnym wyzwaniem – pierwszą wojną światową, która również pozostawia ślad na tej rodzinie. Winni nie mają okazji do tego, aby obdarzać się nawzajem uśmiechem, ponieważ los okrutnie ich doświadcza. Pierwsza część książki obejmuje lata 1914 – 1939.

Tom drugi

“Stulecie Winnych. Tom 2. Ci, którzy walczyli’ to kolejne spotkanie z bliźniaczkami. Znowu mamy okazję do tego, aby przyglądać się narodzinom kolejnych bliźniaczek. Tym razem są to Kasia i Basia – córki znanej nam z poprzedniej części Marii. Po raz kolejny wszystko dzieje się w przededniu wybuchu wojny. Tym razem mamy jednak do czynienia z drugą wojną światową, która zebrała bardziej krwawe żniwo wśród naszych rodaków. Winni również muszą wziąć udział w wojnie. Wielu członków tej rodziny walczy na odległych frontach. Małe dziewczynki dorastają widząc co dzieje się wokół ich rodziny i bliskich. Koniec wojny nie oznacza wolności. Winni muszą mierzyć się z wieloma represjami ze strony sowietów.Ta część obejmuje wydarzenia, które rozgrywają się w czasach 1939 -1968.

Tom trzeci

Tom trzeci rozgrywa się od roku 1972 do czasów współczesnych. “Stulecie Winnych. Tom 3. Ci, którzy wierzyli” to kolejne bliźniaczki, które przychodzą na świat w 1971 roku. Julia i Urszula to córki Basi, które również muszą zmierzyć się z kryzysem w Polsce. Puste półki, towary kupowane w Peweksie, mięso zdobywane po znajomości i wiele innych. Dziewczynki trzymają się z Jeremim – chłopcem, który urodził się tego samego dnia co one. Co przyniesie im ta relacja? Jakie tym razem będzie ich życie?

Stulecie Winnych” to jedna z najlepszych polskich serii.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com